Konie Islandzkie przy Hotelu Kmicic

    0
    430

    Dynamiczny rozwój świata, dążącego do ciągłych zmian, mających na celu polepszenie bytu miliardów ludzi na całym globie, prócz licznych zalet, ma też swoje wady. Wszechobecny w wielu aspektach życia postęp, oddala nas od naturalnych zachowań, a tym samym  od głęboko zakorzenionego w nas obcowania z naturą. Odrzucenie naturalnych instynktów w świecie szerzącej się technologii sprawia, iż naszemu życiu coraz częściej towarzyszy przemęczenie, stres, a także liczne zaburzenia psychiczne. Wielu ludzi nie zdaje sobie sprawy ze zbawiennego wpływu, jaki ma na nas kontakt ze zwierzętami. Warto tu zwrócić uwagę na konie – majestatyczne zwierzęta, towarzyszące ludziom od tysięcy lat.

    Nieoceniony pomocnik i świetny terapeuta

    Konie towarzyszyły ludziom już setki lat temu, gdy po raz pierwszy zostały udomowione na terenie północnego Kazachstanu w okresie kultury Botai, szacowanej na około 3,5 tys. lat  p.n.e. Ludność europejska oswoiła je około 1,5 tys. lat p.n.e. i od tego momentu odgrywały one ważną rolę w życiu człowieka. W zamierzchłych czasach konie traktowane były jako najpopularniejsze zwierzęta pociągowe, jednak z biegiem czasu, pod wpływem rozwijającej się technologii, zostały wyparte przez maszyny. Obecnie konie używane są głównie w celach rekreacyjnych, sportowych, a także leczniczych – stosuje się je podczas hipoterapii, tj. procesu oddziaływania odpowiednio przygotowanego konia na ciało i ducha człowieka. Podczas tego procesu można zaobserwować znaczną poprawę funkcjonowania człowieka w sferze fizycznej, emocjonalnej, poznawczej i społecznej.

    Przygoda w siodle dla dzieci i dorosłych

    Jazda konna zaliczana jest do dyscypliny sportowej, odbywającej się przy udziale jednego partnera. Jest to stosunkowo łatwa aktywność, nie mniej wymaga od nas poświęcenia wielu godzin pracy, wysiłku i cierpliwości. Podstawowym elementem nauki jazdy konnej jest nawiązanie więzi z wierzchowcem, gdyż nasz spokój i opanowanie będą miały kluczowy wpływ na pozytywne nastawienie konia do współpracy z nami.

      Z. Berdychowski: Transformacja energetyczna jest obecnie jednym z najważniejszych wyzwań. Wprowadzane zmiany dotkną każdego Europejczyka

    Obecnie mamy do wyboru wiele miejsc oferujących atrakcje z końmi w roli głównej. Jednym z nich jest Złoty Potok i mieszcząca się tam stajnia koni islandzkich ,,Wiking”, powstała w 1997 r, z każdym rokiem zyskująca na popularności zarówno wśród nowicjuszy, jak i osób doświadczonych. Stajnia ,,Wiking” proponuje swoim klientom między innymi:

    • naukę jazdy konnej pod czujnym okiem instruktorów,
    • jazdy na koniu w terenie,
    • przejażdżki bryczkami,
    • zimowe kuligi i wiele innych imprez integracyjnych.

    Szlaki konne w Złotym Potoku

    Kiedy zaprzyjaźniliśmy się już z naszym kompanem, czujemy się pewnie w siodle i jesteśmy gotowi na dłuższą przejażdżkę, warto wybrać się na wycieczkę jednym ze szlaków konnych, przebiegających przez Złoty Potok.

    – Szlak Jurajski Stajni „Wiking”  – jest to 22 km szlak konny, zwany Pętlą ,,Wikinga”, często wybierany przez doświadczonych, jak i początkujących jeźdźców. Pętla rozpoczyna i kończy się w Złotym Potoku, po drodze mijając Aleję Klonów, Kamieniołom Warszawski w Siedlcu, ruiny zamku Ostrężnik i jedne z najbardziej malowniczych miejsc Doliny Wiercicy.

    – Szlak Jurajskiej Karawany Konnej – obejmuje setki kilometrów dróg i bezdroży w okolicach Złotego Potoku, Janowa, Piasku i Olsztyna. Na tym szlaku każdy znajdzie trasę odpowiednią dla siebie, do wyboru mamy:

    I – ,,Śladami Zygmunta Krasińskiego” – trasa historyczno-romantyczna, prowadząca przez miejsca, w których przebywał i którymi zachwycał się nasz polski poeta, Zygmunt Krasiński.

    II – ,,W Siną Dal’ – trasa rekreacyjno-sentymentalna, polecana wszystkim poszukującym kontaktu z naturą, na łonie której pragną się zrelaksować i odpocząć.

    III – ,,Jurajska Złota Pętla” – jest to trasa pełna atrakcji turystycznych, na której czekają na nas najciekawsze miejsca Złotego Potoku, a także urokliwa Pustynia Siedlecka i drewniany kościółek w Zrębicach.

    IV – ,,Królewskim Traktem” – trasa historyczna, niegdyś łącząca dwie perły jurajskiego krajobrazu – Złoty Potok i Olsztyn, którą setki lat temu przemierzali nasi przodkowie.

      Nowe przepisy unijne mogą się przyczynić do zalania rynku milionami ton plastiku. Będą ograniczać wykorzystywane w e-handlu papieru i tektury

    V – ,,Wielkie Grzybobranie w Zaczarowanym Lesie” – grzybobranie stanowi jedną z najlepszych form odpoczynku, rekreacji i relaksu, zarazem sprawiając radość z tego, co uda nam się znaleźć. Jak sama nazwa wskazuje, trasa konna ,,Wielkiego Grzybobrania” prowadzi przez magiczne tereny leśne, na których oprócz świeżego jurajskiego powietrza możemy spodziewać się licznych zbiorów grzybów.

    Jazda konna jest procesem łączącym wspólne zapoznanie człowieka ze zwierzęciem, zbudowanie pozytywnej więzi między nimi, a w konsekwencji obustronną współpracę pomiędzy jeźdźcem, a jego wierzchowcem. Aby relacja człowiek-koń była owocna, należy poświęcić wiele czasu i zaangażowania, gdyż pośpiech nie jest tu dobrym sprzymierzeńcem. Wybierając naukę jazdy konnej w Stajni ,,Wiking” warto zastanowić się nad dłuższym pobytem w Złotym Potoku. W tym celu możemy skorzystać z oferty hotelu Kmicic, oferującego 70 komfortowo wyposażonych pokoi i apartamentów, które sprostają wymaganiom najbardziej wymagających klientów. Szerszą ofertę hotelu ,,Kmicic” znajdziesz na stronie https://www.hotel-kmicic.pl/.