Kiedy przepłacamy, a kiedy źle oszczędzamy na systemie ociepleń?

0
570

Kiedy przepłacamy, a kiedy źle oszczędzamy na systemie ociepleń? Dobór rodzaju izolacji termicznej oraz rodzaju tynku do konkretnej sytuacji budowlanej.

Ocieplanie ścian zewnętrznych budynków to konieczność, m.in. ze względu na rosnące ceny energii i potrzebę zapewnienia komfortu cieplnego. Najbardziej popularną metodą ocieplania ścian jest złożony system izolacji cieplnej zwany BSO.

Na koszt materiałów do ocieplania budynków wpływa wiele czynników – ceny poszczególnych elementów, a więc klejów, płyt termoizolacyjnych, siatki, tynku i akcesoriów. Różnice wynikają przede wszystkim z grubości i rodzaju płyt termoizolacyjnych oraz rodzaju zastosowanego tynku.

Elewacja jest wizytówką każdego budynku, dlatego przywiązujemy wielką wagę do tego, aby wyglądała estetycznie, w czym z pomocą przychodzą nowoczesne i różnorodne systemy ociepleń.

System ociepleń to jeden z najważniejszych elementów budynku. Od jego wyboru oraz prawidłowego wykonania zależy trwałość elewacji, jakość i komfort życia mieszkańców budynku oraz jego energooszczędność.

Właściwie wykończona elewacja domu zapewnia jego estetyczny wygląd oraz odpowiednią ochronę dla ścian budynku. Prawidłowe ocieplenie ścian zewnętrznych budynku pozwala na istotne ograniczenie ubytku energii cieplnej, a w ślad za tym na znaczne zmniejszenie kosztów ogrzewania. Firma Optolith oferuje szeroką ofertę nowoczesnych systemów ociepleń dostosowanych do indywidualnych potrzeb klienta. Główne zalety zastosowania systemów ociepleń Optolith to:

  • optymalizacja energetyczna budynku
  • całościowy zmiana wyglądu elewacji
  • poprawa izolacyjności akustycznej budynku

Ocieplenie domu oznacza jednocześnie odnowienie elewacji. W skład systemu ociepleń wchodzą bowiem tynki i farby elewacyjne.

Metoda lekka mokra ocieplania ścian

To popularny i stosowany od wielu lat sposób ocieplania ścian, przede wszystkim przy budowie nowych domów. Doskonale sprawdza się również przy termomodernizacji budynków już istniejących. Wydaje się, że to metoda bardzo prosta – przymocowanie płyt izolacyjnych do ścian budynku, wzmocnienie ich powierzchni siatką z włókna szklanego i nałożenie tynku cienkowarstwowego. Istotne jest jednak aby oprócz zastosowania odpowiedniej jakości materiałów prace realizował wykonawca z odpowiednią wiedzą i doświadczeniem.

  Układanie kostki brukowej - krok po kroku

W metodzie lekkiej mokrej używa się właściwie dwóch materiałów termoizolacyjnych: styropianu i wełny mineralnej.

Jednak system ociepleń to nie tylko materiał izolacyjny, ale również tynk. W systemach opartych na styropianie stosuje się tynk akrylowy, mineralny, silikonowy lub silikatowy. W przypadku ocieplania wełną mineralną najlepiej sprawdzają się tynki silikonowe, silikatowe lub mineralne. Wybór odpowiedniego materiału izolacyjnego oraz tynku zależy od specyfiki budynku, materiałów, z których jest zbudowany, jego położenia. Jeśli budynek znajduje się w pobliżu ruchliwej ulicy, najlepszym wyborem będzie tynk silikonowy, na którym wolniej osiada kurz i pył, a zabrudzenia powstające z biegiem lat łatwiej jest usunąć. Jeśli jednak budynek jest w miejscu, gdzie panuje duża wilgotność powietrza (np. w pobliżu jeziora), najlepszym wyborem będzie styropian i tynk akrylowy z aktywną ochroną mikrobiologiczną. Zabezpieczy to ściany przed porastaniem grzybami, glonami i mchami.

Elewacja to wizytówka każdego domu. Ocieplenie budynku i odnowienie elewacji to inwestycja na wiele lat, dlatego warto wybrać produkt wysokiej jakości, odporny na czynniki zewnętrzne, a przy tym zapewni elewacji walory estetyczne. Wysokiej jakości farby i tynki elewacyjne Optolith są trwałe,odporne na czynniki atmosferyczne i pozwalają przez wiele lat zachować atrakcyjny wygląd budynku.

POLECANE PRODUKTY OPTOLITH

Optoplast Silcolith – tynk silikonowy o strukturze „baranka” lub „kornika”, zbrojony włóknem, zabezpieczony środkiem biobójczym przed porastaniem glonów i grzybów. Wysoko paroprzepuszczalny. Dzięki nowoczesnej formule elastyczny, odporny na działanie warunków atmosferycznych, uderzenia i zadrapania. Bardzo odporny na zabrudzenia. Wodorozcieńczalny, o neutralnym zapachu.
Zastosowanie
Stosowany na tynki mineralne na zewnątrz. Stanowi wyprawę wierzchnią systemu ociepleń Optotherm 3000.

Optomal Silisan Plus – elewacyjna farba na bazie zolu wodnego szkła potasowego. Wysoko paroprzepuszczalna. Bardzo odporna na porastanie grzybów i glonów. Odporna na działanie promieni UV. Łatwa w nakładaniu. Dzięki zjawisku krzemianowania (sylifikacji) tworzy bardzo odporne na złuszczenie i niezwykle trwałe powłoki.
Zastosowanie
Na podłoża: cementowo-wapienne, wolne od wykwitów kamienie naturalne, a także na nośne podłoża dyspersyjne. Do malowania mineralnych tynków w systemach ociepleń oraz powierzchnie elewacji narażone na wilgoć i ciepło (okolice parków, lasów, jezior).

  Gdzie stosować bramy garażowe?

Optoplast Ecolith – szlachetny tynk mineralny o strukturze „kornika” lub „baranka”. Wysoce paroprzepuszczalny. Wysoki stopień białości i dekoracyjny charakter pozwalają na stosowanie Optoplast Ecolith bez malowania.

Zastosowanie
Stosowany na tynki mineralne we wnętrzach i na zewnątrz. Stanowi wyprawę wierzchnią systemu dociepleń Optotherm.

Więcej informacji na temat systemów ociepleń budynków, znajdziecie Państwo na naszej stronie: firmowej strony firmy „Hufgard Optolith Bauprodukte Polska Sp. z o.o.” zapraszamy: http://www.optolith.pl/systemy-ocieplen/