Zbudujmy samodzielnie dom! Albo chociaż domek ogrodowy…

0
1099
Domek ogrodowy
Domek ogrodowy

Wśród rzeczy, które należy w życiu zrobić, często wymienia się budowę domu. Rzadko jednak mamy na to wiedzę, czas i pieniądze. Czemu jednak nie zrealizować tego celu w wersji mini? Zbudujmy domek ogrodowy z drewna.

Od czego zacząć budowę domku ogrodowego?

Najlepiej zacząć od zastanowienia się: co dokładniej chcemy zbudować, jakimi zasobami dysponujemy i ile mamy czasu na naszą budowę. W zależności od odpowiedzi na te pytania będziemy mogli urealnić naszą wizję budowy domku i wskazać następne kroki tak, aby nasza budowa rzeczywiście była realna. Żeby uczciwie podejść do tematu, należy też zadać pytanie, czy zamiast własnoręcznej budowy domku (niezależnie od tego, jak bardzo będziemy przy tym korzystać z prefabrykowanych elementów), nie lepsze będzie kupno gotowego domku? Jeżeli czas jest dla nas bardzo ważny, to rzeczywiście warto rozważyć taką możliwość, w każdym innym przypadku warto spróbować podjąć wyzwanie i poświęcić trochę własnego czasu i energii, aby stworzony ogrodowy domek drewniany rzeczywiście był czymś naszym, a nie tylko gotowym, sklepowym produktem.

Rozmiar ma znaczenie

Choć nasze ambicje mogą być wielkie, warto zastanowić się, czy naprawdę potrzebujemy wielopokojowego, drewnianego domu, czy też coś niewiele przekraczającego wymiary przeciętnego schowka na narzędzia na początek wystarczy. Oprócz oczywistej zależności: im większa powierzchnia, tym większy koszt oraz czas budowy, czasem również poziom trudności, w grę wchodzą też kwestie prawne. prawo budowlane ściśle określa powierzchnię oraz liczbę domków wolnostojących w zależności od powierzchni działki. W przypadku większości typowych, małych altanek i innych tego typu budynków będzie nas obowiązywało najwyżej zgłoszenie robót budowlanych, a nie trudny proces uzyskiwania pozwolenia, Jeśli jednak chcemy zbudować coś większego – upewnijmy się, jak wygląda aktualny stan prawny. Dopasujmy też wielkość budynku do powierzchni naszej działki, aby nie doszło do jej „zagracenia”. Nie przesadźmy też w drugą stronę – nasz domek powinien być praktyczny, jeśli zatem po włożeniu kilku przedmiotów mamy już problem z zamknięciem drzwi to znaczy, że niedoszacowaliśmy naszych potrzeb.

  IOŚ-PIB: Uboczne produkty spalania węgla powinny mieć pierwszeństwo nad surowcami naturalnymi. Można je wykorzystać przy megainwestycjach

Zaczynamy pracę

Budując tradycyjny dom, z pewnością zaczęlibyśmy od budowy fundamentów. Budując jego drewnianą miniaturę, możemy czasem zrezygnować z tego kroku, szczególnie w przypadku najmniejszych domków. Jeśli jednak chcemy, by nasza konstrukcja przetrwała długo, mimo wszystko rozważmy wcześniejsze wylanie fundamentu – wbrew pozorom nie zajmie nam to zbyt dużo czasu, nie będziemy też potrzebowali skomplikowanych narzędzi ani wysokich umiejętności. Bez względu na decyzję o fundamentach czas wreszcie zająć się właściwą budową. Gdy mamy już pewność co do projektu, oczekiwanego wyglądu docelowego, oraz mamy już niezbędne materiały budowlane i narzędzia- możemy wreszcie przystąpić do pracy. Jeżeli zdecydowaliśmy się na domek z prefabrykowanych elementów – pozostaje nam tutaj jedynie uważne przeczytanie instrukcji i zaleceń producenta oraz uważne połączenie gotowych elementów ze sobą. Jeśli wybraliśmy wariant ambitniejszy – czas na dalszą pracę.

Przygotowanie drewna

W kwestii przygotowania drewna musimy pomyśleć przede wszystkim o dwóch elementach:

  • Kwestia odpowiedniego docięcia. Wbrew pozorom często to nie sama budowa, a raczej zadania związane z przygotowaniem do niej zajmują najwięcej więcej czasu. Jedną z czynności, których czas realizacji często jest niedoszacowany przez budowniczych jest odpowiednie przycięcie drewna. Można oczywiście zamówić deski o jednej, stałej długości i już w ramach naszej budowy każdą z nich docinać na potrzebny wymiar. Jeżeli jednak mamy plan budowy i wiemy jakich długości desek możemy potrzebować – rozważmy zamówienie w stolarni desek już o właściwym wymiarze. Znacząco przyspieszy nam to konstrukcję – musimy jednak pamiętać, by wybierać właściwe deski we właściwe miejsca. Pomyłka może tu oznaczać konieczność demontażu znacznej części naszej pracy.
  • Kwestia rodzaju drewna. Różnorodność potencjalnych materiałów na naszą budowę sprawia, że wybór nie należy do prostych. Każdy ma tutaj indywidualne preferencje, jeśli jednak możemy coś doradzić, to upewnijmy się, że drewno, z którego chcemy skorzystać i jest suche – dzięki sezonowaniu drewna nasza konstrukcja będzie stała długo i stabilnie. Warto też trzymać się drewna iglastego – częstym wyborem jest choćby drewno sosnowe.
  Branża lotnicza chce wykorzystywać wodór jako paliwo. W pracach badawczych będzie uczestniczyć polski przemysł

Zacznijmy od szkieletu

Jednym z najważniejszych elementów naszej budowy jest szkielet. Jeśli tutaj popełnimy błąd, to na późniejszym etapie może się okazać, że na przykład nie mamy miejsca na drzwi lub okna tak, jak sobie to zaplanowaliśmy. Poświęćmy więc odpowiednio dużo czasu, by upewnić się, że nasz szkielet nie będzie potrzebował poprawek. Gdy szkielet już będzie stał, przyjdzie czas na ściany. Możemy to wykorzystać różnorodny materiał, od zwykłych desek, poprzez gotowe moduły ścienne, aż do tradycyjnych płyt OSB. Każdy z tych wyborów powinien sprawdzić się dość dobrze, możemy natomiast spodziewać się różnic, jeśli chodzi o estetykę, cenę oraz czas montażu. Jeżeli skorzystamy z gotowych płyt czy modułów, to z pewnością budowę zakończymy szybciej niż w przypadku indywidualnego mocowania pojedynczych desek.

Czas na dach

To element, którego często się boimy. Rzeczywiście, wydaje się być trudniejszy w realizacji niż choćby budowa ścian, czasem możemy też mieć problem z dostępem do wysokości dachu. Tak naprawdę jednak sama budowa dachu nie jest skomplikowana, musimy natomiast pamiętać o dodatkowych czynnościach, które powinniśmy zrealizować już po jego skonstruowaniu. Mowa tutaj o kwestii zabezpieczenia przed deszczem, czasem też zabezpieczenia termicznego. Pewnym minimum jest położenie na dachu warstwy papy, Rozważmy też przykrycie jej dachówką – przy stosunkowo niewielkiej powierzchni dachu, jaka charakteryzuje małe domki, zarówno dodatkowy koszt, jak i dodatkowy nakład pracy nie będą zbyt duże, a efekt który uzyskamy, będzie zdecydowanie lepszy. Możemy też rozważyć zainstalowanie rynien – niektórzy uznają to za przesadę, ale decydując się na rynny zyskujemy też cenną wiedzę i doświadczenie, które przydadzą nam się przy ewentualnych następnych, już większych budowach.

To tyle – czas jeszcze na ewentualne upiększanie naszego domku – możemy jednak już być z siebie dumni. Spójrzmy na dzieło naszych rąk – jeśli wymaga jeszcze jakiś drobnych poprawek – zróbmy je. Jeśli nie – czas na świętowanie naszego sukcesu.

  Czeska kopalnia od roku działała bez oceny oddziaływania na środowisko. Polski rząd wykorzysta ten fakt podczas negocjacji w sprawie Turowa

Artykuł powstał we współpracy z Ogrodolandią oferującą min. domki ogrodowe: https://ogrodolandia.pl/domki-ogrodowe